Mesajul premierului Marcel Ciolacu transmis cu prilejul Sărbătorii Pesah
![](https://noutati24.ro/wp-content/uploads/2024/04/mesajul-premierului-marcel-ciolacu-transmis-cu-prilejul-sarbatorii-pesah.png)
![](https://noutati24.ro/wp-content/uploads/2024/04/mesajul-premierului-marcel-ciolacu-transmis-cu-prilejul-sarbatorii-pesah.png)
”Cu ocazia Sărbătorii Pesah, doresc să transmit cele mai sincere urări de pace și sănătate membrilor comunităților evreiești din România și conducerii Federației Comunităților Evreiești din România – Cultul Mozaic, precum și tuturor evreilor din întreaga lume.
An de an, această sărbătoare ne amintește de puterea credinței, speranței și a perseverenței în timpuri de încercare, de o poveste milenară despre lupta unui popor pentru câștigarea unuia dintre cele mai importante drepturi de care ne bucurăm astăzi: libertatea.
Drumul eliberării din robie a evreilor ne inspiră, îndeosebi în vremuri tulburi, să nu renunțăm la căutarea dreptății și la speranța într-un viitor mai bun și să nu uităm de forța pe care unitatea ne-o oferă.
Folosesc acest prilej pentru a reafirma angajamentul meu ferm, dar și al Guvernului României, pentru protejarea și promovarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, precum și pentru sporirea cunoașterii vieții evreiești, a tradițiilor și a contribuției substanțiale ale comunităților evreiești la cultură, știință și artă și, în general, la dezvoltarea societății românești.
Hag Pesah Sameah!”
Marcel Ciolacu,
Prim-Ministru al României
Articol preluat de pe gov.ro